Hírek
2011. Október 03. 21:00, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Csodacsillag: szabad szemmel látható az októberi égbolton
Fényes maximumában van októberben az egyik legnevezetesebb változócsillag, a Mira Ceti, azaz a Cet csillagképben lévő Csodacsillag - olvasható a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján (www.mcse.hu).
A 200-400 fényévnyire lévő Mira Cetit 1596-ban fedezte fel David Fabricius (1564-1617) német teológus és csillagász, különös fényváltozását azonban jóval később, a XVII. század közepén ismerték fel. A nevét (csodálatos, megdöbbentő) Johannes Hevelius (1611-1687) lengyel csillagásztól kapta 1662-ben.
A csillag fényessége 2,0 és 10,1 magnitúdó között változik, 331 napos periódussal. Maximum táján hónapokig látható szabad szemmel, minimumban viszont kisebb távcső szükséges észleléséhez. Maximumai átlagosan 3,4 magnitúdósak, a jelenlegi maximum azonban igen fényes, ezért a Mirát még fényszennyezett égen sem nehéz azonosítani.
Az elkövetkező hónapok leglátványosabb bolygója az esti-éjszakai égen a Jupiter lesz, mely október 29-én kerül szembenállásba a Nappal. Az óriásbolygó fényessége ekkor -2,9 magnitúdó lesz, s már a láthatóság elejére visszaállt a bolygó megszokott képe, vagyis ismét két sötét egyenlítői sáv dominálja a távcsőben látott képet. (A déli fősáv 2010-ben igen jelentősen elhalványodott, szinte eltűnt). A jelenleg a Kos (Aries) csillagképben járó planéta megfigyelhetősége igen kedvező lesz a következő években is, mert magasan fog delelni. A magas égi helyzet révén a földi légkör zavaró hatása kevésbé érvényesül.
A Vénusz napnyugta után kereshető a délnyugati ég alján. Noha megfigyelésre nincs igazán kedvező helyzetben, erős fénye miatt nem nehéz megtalálni. A hónap elején fél, a végén háromnegyed órával nyugszik a Nap után.
A Mars előretartó mozgást végez a Rák, majd az Oroszlán csillagképben. Éjfél után kel, hajnalban látható a délkeleti égen. Fényessége lassan nő, és egész éjszaka feltűnően látszik a déli égen. 29-én szembenállásban lesz a Nappal.
A Szaturnusz előretartó mozgást végez a Szűz csillagképben. 13-án együttállásban lesz a Nappal, a hónap legvégén már kereshető a hajnali ég alján, ekkor bő egy órával kel a Nap előtt. Az Uránusz az éjszaka nagy részében látható a Halak csillagképben, hajnalban nyugszik.
A Neptunusz az éjszaka első felében figyelhető meg a Vízöntő csillagképben, éjfél után nyugszik. A Merkúr a hónap nagy részében nem figyelhető meg, csak október utolsó napjaiban lesz kereshető napnyugta után a horizont közelében, de még ekkor is csak fél órával nyugszik a Nap után, megfigyelésre kedvezőtlen helyzetben van.
Képünk forrása a Magyar Csillagászati Egyesület honlapja.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 03. 15:00, kedd | Belföld
AM: sonkától a tojásfestékig, átfogó Nébih ellenőrzés zajlik egészen húsvétig
Március 2-án indul az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet Tállai András az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el.
2026. Március 03. 13:00, kedd | Belföld
Stratégiai jelentőségű nemzetközi megállapodásokat kötött a 4iG
4iG hosszú távra szóló, stratégiai jelentőségű nemzetközi együttműködéseket és keretmegállapodásokat kötött hétfőn Budapesten.
2026. Március 03. 11:00, kedd | Belföld
Barátság kőolajvezeték - Az ukrán elnök reagált az Orbán Viktor által bemutatott műholdfelvételekre
Zelenszkij azt mondta, hogy a csővezeték a föld alatt van, hogyan látná Orbán műholdról, hogy sérült-e?
2026. Március 03. 07:17, kedd | Belföld
Orbán Viktor: mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani
Mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani: a bevándorlást igenis meg lehet állítani, a gyerekeket és a családjainkat meg lehet védeni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Sopronban.

