Városlista
2026. június 24, szerda - Iván

Hírek

2021. Február 06. 06:00, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Decemberben 2,6 százalékkal nőtt az áramfogyasztás

Decemberben 2,6 százalékkal nőtt az áramfogyasztás

Magyarországon tavaly decemberben a nettó áramfogyasztás 2,6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, a gázfogyasztás az előző évhez hasonlóan alakult

- közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) pénteken az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a tavaly decemberi adatok alapján az európai országok nettó villamos energia fogyasztása 0,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, Magyarországon ennél nagyobb mértékben.

Tavaly decemberben a másnapi szállításra vonatkozó villamos energia tőzsdén, a HUPX DAM piacon az átlagos árszinthez képesti hirtelen kiugró érték, az ártüske 2020 decemberében több alkalommal is kialakult. A magas árhoz számos tényező együttes megjelenése vezetett, köztük a román szélenergián alapuló termelés leállása, az északi importlehetőségek csökkenése, hazai termelőkapacitások kiesése, továbbá egyes esetekben az egyébként rendelkezésre álló kapacitások működtetésének hiánya - írják a közleményben.

Az elemzés szerint a másnapi árak havi átlaga az öt legnagyobb európai piacon és Magyarországon is éves csúcsra emelkedett, az európai árak emelkedésében fontos szerepe volt az alacsony megújuló termelésnek. A hazai kínálatot a Paksi Atomerőmű egy blokkjának éves karbantartása, illetve lignites és gáztüzelésű erőművek nem tervezett kiesései is szűkítették - írja az energiahivatal közleményében.

A közlemény szerint a hazai gázfogyasztás 2020 decemberében az előző évhez hasonlóan alakult, az import visszaesett, a belföldi felhasználás felét a kitárolás biztosította, 2020 decemberben a hűvösebbre forduló időjárással novemberhez képest emelkedett a hazai gázfogyasztás, de nem haladta meg az előző év decemberi szintjét.

A spot gázárak a hónap során közel 20 százalékkal emelkedtek, és megközelítették a megawattóránkénti 17 eurós szintet, a hazai tőzsdei árak folyamatosan alacsonyabbak voltak mind az osztrák, mind pedig az európai árcentrumnak tekinthető holland piaci áraknál- írják a közleményben.

Címkék: áram, fogyasztás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld

Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.

2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld

Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére

2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld

Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán

Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.

2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld

V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.