Hírek
2019. December 13. 08:24, péntek |
Belföld
Forrás: mti
Lezárul a bankjegyek megújítási programja
Lezárul az év végén a bankjegyek megújítási programja, a többletkibocsátás költsége 4-5 milliárd forint volt
- mondta Pataki Tibor, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) készpénzlogisztikai igazgatóság igazgatója csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
Hozzátette: a bankjegyek megújítását az elmúlt öt év során hajtották végre, a folyamat 2019-ben befejeződik. A régi bankjegyek bevonása majdnem teljesen végbement, a régi tízezressel még december végéig lehet fizetni, és ezzel ér véget a bankjegycsere.
Az új bankjegyek biztonsági elemei könnyen azonosíthatóak - hívta fel a figyelmet Pataki Tibor.
Az igazgató ismertetése szerint az öt év során 900 millió megújított bankjegyet gyártottak le, és 350 millió régi bankjegyet vontak be. A régi bankjegyek mindössze 4 százaléka nem érkezett még vissza a jegybankba, amit az igazgató jó aránynak nevezett.
A hamisításokkal kapcsolatban kedvező fejleménynek nevezte, hogy az utóbbi években az egymillió bankjegyre jutó hamisítások száma 1 volt tavaly, míg korábban még 40-50 környékén állt ez a mutató.
Bódi-Schubert Anikó főosztályvezető tájékoztatott arról, hogy a GDP-hez viszonyítva 14,4 százalékos volt a készpénz aránya 2017-ben, ami rekord. A magyar gazdaság készpénzintenzív gazdaság - tette hozzá. A forgalomban lévő bankjegyek száma 2013 és 2019 között több mint 60 százalékkal nőtt.
Az MNB felmérésének megállapításait ismertetve elmondta: a lakosság egynegyede készpénzmentes fizető, a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők kevesebb készpénzt használnak. A vállalkozások körében nőtt a készpénzt is használó kkv-k aránya, megfigyelhető a készpénzes tranzakciók eltolódása a nagyobb összérték irányába. A vállalatok több mint 30 százaléka készpénzben fizeti a dolgozóit.
Pataki Tibor a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy az új bankjegyekhez okostelefonos applikációt készítettek. A ForintApp alkalmazás két funkcióval rendelkezik: egyrészt a forint bankjegyek előoldaláról készített fénykép segítségével lehetőséget biztosít azok valódiságának vizsgálatára, másrészt az egyes forint bankjegy címletek hátoldali képéhez kapcsolódó kiterjesztett valóság élményt nyújt. A ForintApp nem hasonlítható össze más hasonló alkalmazásokkal, mert nem egyszerű képfelismerést, hanem a jegybank szakértőivel közösen fejlesztett egyedi algoritmust használ.
Jelezte, hogy a ForintApp természetesen nem helyettesíti a professzionális bankjegyellenőrző berendezéseket, így amennyiben egy forint bankjegy valódiságát érintően a felhasználóban bizonytalanság merül fel, úgy bármelyik postahivatalban és bankfiókban vagy az MNB lakossági pénztárában célszerű ellenőriztetnie.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 10. 07:12, szerda | Belföld
Navracsics Tibor szerint a kormány ott áll az önkormányzatok mögött
A kormány ott áll az önkormányzatok mögött, ha nehézségek állnak elő - mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter kedden Budapesten, a vis maior támogatások odaítéléséről szóló okiratok átadásán.
2025. December 10. 07:10, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország az ukrajnai háború lezárását követő új világgazdasági korszakra készül
2025. December 10. 07:05, szerda | Belföld
Trump szerint nem ígért pénzügyi védőpajzsot Orbán Viktornak
A magyar miniszterelnök egy hónapja azt mondta, hogy megállapodott Trumppal egy 10-20 milliárd dolláros védőpajzsról, Trump szerint viszont ő nem tett erre ígéretet.
2025. December 09. 06:36, kedd | Belföld
Erdogan: kiemelt stratégiai partnerség szintjére emeltük a török-magyar kapcsolatokat
Kiemelt stratégiai partnerség szintjére emeltük a török-magyar kapcsolatokat - jelentette ki a török köztársasági elnök hétfőn Isztambulban.

