Hírek
2020. December 17. 11:04, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Számottevően tisztult a tűzifahirdetések piaca
Számottevően tisztult a tűzifahirdetések piaca: a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) idei célellenőrzésén 121 hirdető csaknem 180 tűzifahirdetését vizsgálta, amelyek közül a hatóság hatot töröltetett,
tavaly még a hirdetések több mint felénél kellett meghozni ezt az intézkedést - közölte a Nébih szerdán az MTI-vel.
A hivatal folyamatosan ellenőrzi a hirdetési újságokban és azok internetes felületein megjelenő tűzifahirdetéseket, és a lapkiadókkal szoros és eredményes kapcsolatot tart fenn. Erre azért van szükség, mert a hatályos rendelkezések értelmében Magyarországon csak olyan személy adhat fel tűzifahirdetést, aki szerepel a Nébih EUTR hatósági nyilvántartásában, azaz teljes mértékben azonosítható tagja a faanyagkereskedelmi láncnak.
A visszaeső jogsértőknél és a jelentős kockázatot rejtő jogsértéseknél (például: bizonyítottan szállítójegy nélkül végzett tűzifa-forgalmazásnál) 36 esetben, 3,75 millió forint erdővédelmi bírságot róttak ki. Ezen felül 62 ügyfelet köteleztek a pontatlan, hiányzó nyilvántartási adatok megadására, módosítására, pótlására. Kisebb súlyú, első jogsértés miatt 43 hirdető kapott figyelmeztetést.
A tapasztalatok alapján a hatóság 2021-ben kiemelt figyelmet fordít a szállítójegy nélküli erdei faszállítások (tűzifa, hengeres vagy hasított faanyag, faapríték) visszaszorítására. A szabályok megsértésénél a hatóság a szállítmányt és szükség szerint a szállítójárművet zár alá veszi, a faterméket pedig elkobozza - hangsúlyozta a hivatal közleményében.
A Nébih ellenőrzéseinek célja, hogy a faanyagkereskedelmi lánc illegális szereplőitől megtisztítsa a piacot, valamint, hogy védje a legálisan működő kereskedők érdekeit.
A Nébih faanyagterméklánc-felügyeleti részlege (EUTR - European Timber Regulation) az elmúlt 3 évben több mint 3 ezer köbméter illegális eredetű faanyagot, zömében tűzifát kobzott el. Az elkobzott faanyag közérdekű célú, ingyenes átadására a hivatal folyamatosan pályázatokat hirdet az önkormányzatok, közhasznú szervezetek és egyházi jogi személyek részére. Az aktuális pályázatról a https://portal.nebih.gov.hu/faanyagok-kozerdeku-celu-igenylese oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők - olvasható a Nébih közleményében.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 03. 07:17, kedd | Belföld
Orbán Viktor: mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani
Mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani: a bevándorlást igenis meg lehet állítani, a gyerekeket és a családjainkat meg lehet védeni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Sopronban.
2026. Március 02. 16:00, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön
Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön, de több arab országban nem javasolják az elindulást a határátkelők felé
2026. Március 02. 13:23, hétfő | Belföld
Április 10-ig meg kell érkeznie a pedagógusok extra juttatásának
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár közösségi oldalán közzétett videóban jelentette be, hogy a kormány korábbi vállalásának megfelelően a pedagógusok márciusban egyszeri többletjuttatásban részesülnek.
2026. Március 02. 07:25, hétfő | Belföld
Napos, az átlagosnál enyhébb, tavaszias idő várható március első hetében
Jellemzően napos, tavaszias idő várható március első hetében

