Városlista
2024. május 17, péntek - Paszkál

Hírek

2014. November 05. 05:00, szerda | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Támogatja a rövidített munkaidőt a cseh kormány

Támogatja a rövidített munkaidőt a cseh kormány

Jóváhagyta a különleges helyzetek, a gazdasági válság vagy természeti katasztrófa következtében lerövidített munkaidő állami támogatását a cseh kormány - jelentette be Michaela Marksová Tominová munkaügyi és népjóléti miniszter a kabinet ülése utáni sajtótájékoztatón hétfőn este.

Arról, hogy kialakult-e egy ilyen helyzet az országban és életbe lehet-e léptetni az intézkedést, a kormány dönt. A kormánydöntés után azok a cégek, amelyek már nem tudják teljes munkaidőben foglalkoztatni alkalmazottaikat, a dolgozókat nem bocsátják el, hanem korábbi fizetésük 70 százalékáért tovább alkalmazzák őket. A korábbi bér 50 százalékát a munkaadó állja, míg 20 százalékot az állam ad hozzá. A válságba jutott cégeknek a szabályok szerint kérniük kell majd az állam támogatását, és minden egyes esetről külön dönt a kormány.

Az intézkedés olyan cégekre vonatkozna, amelyek a különleges helyzet következtében a munkaidő 20-40 százalékos csökkentésére kényszerülnének. A legnagyobb vita arról volt, hogy a csökkentett bér hány százalékát fizesse a munkaadó és hányat az állam. A szakszervezetek például a bér 90 százalékát követelték, amelyből 45 százalékot a munkaadó, 45 százalékot az állam fizetett volna.

A cégek legfeljebb hat hónapig kaphatnak állami támogatást a bérekre, ismételt kérés esetén ez újabb hat hónappal meghosszabbítható. A cseh kormánynak a németországi úgynevezett kurtzarbeit szolgált modellül. A kabinet úgy véli, hogy ez egy jó megoldás a gazdasági válságok túlélésére. A munkaadók viszont életképtelennek tartják az elképzelést.

A foglalkoztatási törvény módosítását a kormány rövidesen a parlament elé terjeszti, s miután a kormányoldalnak mindkét házban többsége van, elfogadása több mint valószínű. Marksová szerint a 'cseh kurzarbeit' már tavasszal életbe lépne.

A nagy munkaadókat tömörítő ipari és közlekedési szövetség szerint a kormány döntése nem eléggé ösztönző a cégek számára, hogy válság esetén is fenntartsák a munkahelyeket - reagált Milan Mostyn, a szövetség szóvivője a kormány döntésére. Kifejtette: a jelenlegi szabályozás szerint válság esetén a cégek a bérek 60 százalékát fizetik alkalmazottaiknak. Az új szabályozás szerint ez most 50 százalékra csökkenne, a különbség nagyon kevés, és nem ösztönző a munkaadók számára.

A csehországi cégeknek már a jelenlegi szabályozás alapján is lehetőségük van alkalmazni bizonyos esetekben a csökkentett munkaidőt, csökkentett bérrel, de állami támogatás nélkül. Az elmúlt években több száz cseh cég élt ezzel a lehetőséggel. A válság elmúlása, a megrendelések növekedése után fokozatosan visszaállítják a teljes munkaidőt és béreket.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik